haďa baďa
7.10.2017 15:46 - Michaela Badidová

Moderné vykurovanie 4.generácie na Slovensku bude aj chladiť
5.10.2017 7:33 - Energie pre Vás

Zvyšovanie efektivity a znižovanie plytvania zdrojmi energie prináša úplne nové výzvy pre existujúce centrálne systémy zásobovania teplom. V modernom vykurovaní 4 generácie bude trendom využívanie centrálneho vykurovania a odpadového tepla priamo z domácností. Slovensko má vďaka existujúcej starostlivo vybudovanej infraštruktúre potenciál byť jedným z európskych lídrov v novej ére Smart City, v rámci ktorej budú centrálne systémy zásobovania zohrávať ešte významnejšiu úlohu.

URSO asi bude zvyšovať ceny elektriny na rok 2018
3.10.2017 7:49 - Energie pre Vás

Po rokoch „hojnosti“, kedy nám predseda URSO pravidelne oznamoval pokles cien elektriny, sa karta pravdepodobne obracia. Nové vedenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví totiž stojí pred neľahkou úlohou – zakomponovať do koncových cien domácností rastúcu cenu silovej elektriny na európskych burzách.

Demolácia chladiacich veží v Jaslovských Bohuniciach
2.10.2017 7:29 - Energie pre Vás

Panorámu s ôsmimi 120 metrov vysokými chladiacimi vežami pri elektrárni v Jaslovských Bohuniciach ste mohli vidieť cez víkend naposledy. Od pondelka (2. októbra) sa začala rozoberať prvá zo štyroch odstavených veží.

Pripojenie domu na elektrinu a výber najvhodnejšieho typu kúrenia - Kde začať?
28.9.2017 7:25 - Energie pre Vás

Chystáte sa stavať dom alebo ste sa radšej rozhodli kúpiť si nový byt? Z pohľadu energetickej spoločnosti je váš dom či byt tzv. nové odberné miesto a vy musíte požiadať o jeho pripojenie. Niektoré kroky môžete vybaviť jednoducho elektronicky, no pripravte sa, že samotný priebeh jednotlivých administratívnych náležitostí stále chvíľu trvá.

JAVYS a Westinghouse sa púšťajú do vyraďovania jadrovej elektrárne V1
26.9.2017 7:22 - Energie pre Vás

Konzorcium vedené spoločnosťou Westinghouse vyhralo verejnú súťaž na vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Zadávateľ súťaže spoločnosť JAVYS, a. s., a konzorcium Westinghouse si nedávno vymenili zmluvnú dokumentáciu.

Smart cities – budúcnosť nás všetkých
21.9.2017 7:44 - Energie pre Vás

Koncept Smart Cities je momentálne skloňovaný z viacerých strán, napriek tomu neexistuje jeho jednotná definícia či rezort zodpovedný za realizáciu cieľov. Orgánov štátnej správy, ktoré sa touto problematikou zaoberajú je hneď viacero, ktoré to sú a aké sú ich názory a vízie zistíte v našom príspevku. Nezabúdajte však na jeden dôležitý fakt, a to, že smart cities bez smart obyvateľstva, dbajúceho na ochranu nášho životného prostredia, ostane len utópiou.

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení
21.9.2017 7:19 - Energie pre Vás

Územie Slovenska je pretkané stále hustejšou sieťou elektrických vedení v rozsahu takmer 35-tisíc kilometrov. Pre vtáctvo sú drôty v dráhe ich letu nebezpečnou prekážkou. Preto ornitológovia v spolupráci s energetickými spoločnosťami realizujú množstvo aktivít, ktorými vtákom vytvárajú podmienky na ich bezpečný let, hniezdenie a lov potravy. Pomoc ľudí sa stala v prípade niektorých ohrozených druhov, akým je napríklad sokol rároh, predpokladom na ich prežitie v krajine, ktorú výrazným spôsobom človek ovplyvnil a nenávratne zmenil pôvodné podmienky prostredia.

Slovenská ekonomika patrí medzi najhoršie
20.9.2017 7:39 - Energie pre Vás

V rámci boja proti klimatickým zmenám, prijali premiéri a prezidenti členských krajín EÚ klimaticko-energetický balíček, známy aj ako 20-20-20. Zámerom je prispieť k obmedzeniu globálneho otepľovania a to rastom podielu OZE, zlepšením energetickej efektívnosti a poklesom skleníkových plynov práve do roku 2020. Ani Slovensko si pri plnení týchto cieľov nevedie najhoršie, až na pomerne vysokú mieru energetickej náročnosti nášho hospodárstva.

JAVYS: Preprava palivových článkov vyhoretého jadrového paliva
14.9.2017 20:30 - Energie pre Vás

Spoločnosť JAVYS, a. s., prepravila v noci (z 11. na 12. septembra 2017) za prísnych bezpečnostných opatrení a v sprievode ozbrojených zložiek 144 palivových článkov vyhoreného jadrového paliva.

PRIEMYSELNÉ EMISIE 2017
7.9.2017 13:26 - Energie pre Vás

Aj tento rok sa môžete tešiť na konferenciu PRIEMYSELNÉ EMISIE, organizovanú Asociáciou Priemyselnej Ekológie na Slovensku. Jej cieľom je prispieť k lepšej informovanosti o ochrane nášho vzácneho životného prostredia. Súčasťou bude aj vyhlásenie výsledkov súťaže Národná podnikateľská cena za životné prostredie v SR 2017.

Rok 2016 bol úspešný. Budúcnosť je však neistá.
22.8.2017 18:54 - Energie pre Vás

Vyberte si nový spotrebič rozumne a ušetríte za elektrinu
22.8.2017 16:23 - Energie pre Vás

Pri kúpe nového spotrebiča už zvažujeme nielen cenu a kvalitu, ale aj spotrebu elektrickej energie. Zorientujte sa v energetických štítkoch a technických detailoch, aby ste nakúpili výhodne.

Porovnanie cien zemného plynu na Slovensku a v iných krajinách EÚ
15.8.2017 13:46 - Energie pre Vás

Ceny energie tvoria významnú položku slovenských domácností, ale aj firiem. Hoci je Slovensko značne plynofikovaná krajina, dopláca na to, že naša vlastná ťažba je minimálna a takmer všetok plyn musíme dovážať z tretích krajín. V nasledujúcom článku Vám prinášame porovnanie koncových cien plynu na Slovensku a v iných krajinách Európskej únie.

Solárny systém na bytovom dome
15.8.2017 13:17 - Energie pre Vás

Prvý polrok 2017 bol v spoločnosti JAVYS bezpečný v plnom rozsahu
8.8.2017 18:16 - Energie pre Vás

V prvom polroku 2017 nebol v spoločnosti JAVYS, a. s., zaznamenaný žiaden požiar ani registrovaný pracovný úraz a nulová úrazovosť bola aj u zamestnancov dodávateľských firiem.

5 PRAKTICKÝCH TIPOV, AKO ZNÍŽIŤ VÝDAVKY VO VAŠEJ DOMÁCNOSTI
3.8.2017 19:14 - Energie pre Vás

Zbavte sa starých zlozvykov a ušetrite pre svoju domácnosť desiatky eur ročne. Ak neviete, kde začať, inšpirujte sa niekoľkými užitočnými radami, ktoré vám prinášame v spolupráci so Stredoslovenskou energetikou.

Porovnanie cien elektriny na Slovensku a v iných krajinách EÚ
3.8.2017 13:39 - Energie pre Vás

Európska komisia pravidelne publikuje vývoj cien elektriny v jednotlivých krajinách Európskej únie. V našom príspevku Vám ukážeme ako na tom slovenskí spotrebitelia - domácnosti aj priemysel sú v porovnaní s odberateľmi elektrickej energie v ostatných krajinách EÚ. Pokiaľ pri cenách domácností sa pohybujeme medzi „lacnejšími“ krajinami, pri cenách pre priemysel sa už radíme k tým „drahším“.

Abnormálny nárast teploty v 35s
2.8.2017 7:36 - Energie pre Vás

Rozvoj elektromobility môže paradoxne prispieť k poklesu cien elektriny
1.8.2017 14:07 - Energie pre Vás

Zatiaľ je u nás elektromobilita doslova „v plienkach“. Avšak existujú už prvé lastovičky, ako napríklad elektro-taxi v Bratislave či špedičné služby zabezpečované elektromobilmi na kratšie vzdialenosti. . V nasledujúcom rozhovore s Jozefom Badidom, analytikom nášho portálu sa dozviete viac o tejto progresívnej technológií.

Dotácie na výstavbu nízkoenergetických drevodomov a postup podávania žiadosti
1.8.2017 9:40 - Energie pre Vás

Po tom, čo sa k návrhu vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyjadrili zainteresované strany (inštitúcie, ale aj verejnosť), práve prebieha rozporové konanie k vzneseným pripomienkam. Po ich vyhodnotení a prípadnej akceptácií zmien očakávame publikovanie konečnej verzie vyhlášky, na základe ktorej by mohli byť občanom SR poskytnuté ďalšie dotácie, tentoraz na pokrytie časti nákladov spojených s výstavbou drevených domov s nízkou spotrebou energie.

Elektrická e-tour Europe 2017 opäť v Bratislave
1.8.2017 6:28 - Energie pre Vás

Neplatíte zbytočne veľa za hlavný istič?
31.7.2017 18:11 - Energie pre Vás

J. Badida v RTVS o novom šéfovi URSO
25.7.2017 10:38 - Energie pre Vás

Poistenie bytu, rodinného domu
24.7.2017 19:08 - Energie pre Vás

Význam poistenia nehnuteľnosti a domácnosti sa zvyšuje počas dovolenkovej sezóny, keď dom či byt zostáva istý čas bez dohľadu, opodstatnenosť poistnej ochrany bývania je však celoročná. Wüstenrot poisťovňa práve v tomto období zatraktívnila svoju ponuku komplexného poistenia bývania.

Krásne spieva a je aj eko - Sima Martausová
24.7.2017 10:09 - Energie pre Vás

Hudba je každodennou súčasťou našich životov aj bez toho, aby sme ju vyhľadávali. Spríjemňuje nám voľné chvíle, cestu v aute, dôležité životné udalosti, ale aj bežnú dennú rutinu. My vám prinášame rozhovor so speváčkou, ktorej piesne zanechávajú stopu a povznášajú ľudskú dušu. Čo pesnička, to zážitok a hlboké zamyslenie. Reč je o mladej, talentovanej a originálnej speváčke Simone Martausovej, ktorá miluje hudbu, dobrú kávičku a o jej vzťahu k téme trvalo udržateľného rozvoja.

Poistenie bytového domu
18.7.2017 11:44 - Energie pre Vás

Hoci nie je povinné zo zákona, malo by byť (v záujme vlastníkov nehnuteľnosti) automatické. Neraz pomôže ochrániť od nečakaných a pomerne vysokých výdavkov.

Ročne sa dá ušetriť na ohreve teplej vody v rodinnom dome až 250 EUR
18.7.2017 7:30 - Energie pre Vás

Inštalácia zariadení na využívanie OZE (Obnoviteľných zdrojov energie) s využitím poukážok od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) ukázala, že medzi obyvateľmi je enormný záujem o podporované zariadenia. Vyplýva to jednoznačne z toho, že poukážky zlacňujú tieto zariadenia o 30 až o 50 %, čím sa stávajú nielen ekologickými, ale aj ekonomicky veľmi zaujímavými. Kúpa dotovaných zariadení je výhodnejšou investíciou než akékoľvek sporenie. Dotácie nielenže znižujú návratnosť investícií do OZE až na polovicu, ale po ich zaplatení má zákazník v ďalšom období značne zníženú energetickú náročnosť domácnosti.

Na realizáciu projektov inteligentných miest sú samozrejme potrebné peniaze
17.7.2017 13:32 - Energie pre Vás

Najväčším problémom realizácie projektov inteligentných miest nie je nič inšie, ako financovanie. Česká republika pripravila zaujímavý dokument, ktorý určite napomôže k lepšej orientácii pri riešení aj tohto „zapeklitého problému. Veríme, že bude pozitívnou inšpiráciou aj pre slovenské mestá.

Priložte aj vy ruku k dielu a zabojujte za čistejšie okolie
13.7.2017 14:40 - Energie pre Vás

Obzeráte sa niekedy okolo vás? Ak áno, tak určite vidíte to množstvo odpadu, na miestach, na ktoré rozhodne nepatrí. Ak vám záleží na tom v akom prostredí žijete, skúste sa zamyslieť nad tým, či aj okolie vášho paneláku nepripomína smetisko, hlavne v jari, keď sa roztopí sneh. Lastovičkou v boji za zmenu týchto pomerov a čistejšie okolie je aj Zelená hliadka. Prečítajte si náš príspevok a premýšľajte nad tým, že začať je potrebné vždy od seba. Ak priložíme ruku k dielu, spoločnými silami pomôžeme dobrej veci a vytvoríme si krajšie a zdravšie životné prostredie.

Dajme veciam druhú šancu
10.7.2017 14:37 - Energie pre Vás

Každý si zaslúži druhú šancu. Na mysli máme nielen nás ľudí – omylné tvory, ale aj veci. Plné skrine, šatníky, neustále nákupy, stovky kabeliek, topánok – to je príbeh takmer každej ženy. Ak by sme išli len po povrchu, povieme si zbytočne minuté peniaze. Tieto nákupy však majú aj iný, širší dopad, a to práve ten ekologický. Veľké množstvo použitých materiálov, surovín, neľudské pracovné podmienky v krajinách tretieho sveta, detská práca, odpad v podobe vyhodeného šatstva. Práve preto aj oblečenie a obmedzenie jeho nakupovania je významným činiteľom v boji za záchranu našej planéty a pri napĺňaní myšlienok trvalo udržateľného rozvoja. Čítajte a inšpirujte sa aj vy týmto mladým kreatívnym párom.

Exkluzívny rozhovor s Petrom Čižnárom - šéfom spoločnosti JAVYS
3.7.2017 14:32 - Energie pre Vás

Jadrová energetika je podstatnou súčasťou slovenského energetického mixu, a preto je dôležité jej venovať pozornosť. K významným hráčom na tomto poli rozhodne patrí Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečujúca činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky, čím sa významne podieľa na energetickej bezpečnosti Slovenska. Nie menej dôležitú úlohu zohráva jej dcérska spoločnosť JESS v projekte potenciálnej výstavby nového bloku jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Pri všetkých svojich činnostiach kladie JAVYS dôraz na ochranu životného prostredia. Viac o tom, kto je JAVYS a aká je jej činnosť sa dozviete v exkluzívnom rozhovore s generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva v jednej osobe Ing. Petrom Čižnárom, PhD., MBA.

EÚ podporí viac ako 15-timi miliónmi eur projekt SPP na využívanie zemného plynu v doprave
3.7.2017 7:28 - Energie pre Vás

Bratislava, 3. júl 2017 – Slovenský plynárenský priemysel a.s. (SPP) získa od Európskej únie, prostredníctvom Nástroja na prepájanie Európy (Connecting Europe Facility - CEF), takmer 5,7 milióna eur na projekt SPP fueLCNG, ktorého cieľom je podpora využívania stlačeného zemného plynu (CNG) a skvapalneného zemného plynu (LNG) v doprave na Slovensku. Európska komisia navrhla 23. júna 2017 podporu investícií do dopravy v celkovej výške 2,7 miliardy eur na 152 projektov. Formálne schválenie navrhovaných projektov príslušným koordinačným výborom sa očakáva vo štvrtok 6. júla 2017.

Vypestujte si na bruchu tehličky
3.7.2017 1:50 - Energie pre Vás

Asi každý z nás si želá mať vytúžené kocky na bruchu, keďže leto je už tu. Za posledných 20 rokov sa vo svete fitness nevenovala väčšia pozornosť žiadnej oblasti ako sú brušné svaly. Len si pozrite akýkoľvek fitness časopis. Takmer všade sa venujú tomu, ako si vypracovať dokonalé brucho za pár dni alebo týždňov. Bohužiaľ nie je to tak. Je to dlhá cesta, ktorá stoji veľa síl a sebazaprenia.

DENS 2017 - Byť Eko je In, buďte Eko aj Vy!
1.7.2017 7:54 - Energie pre Vás

Atraktívne podmienky pre obnovu bytových domov pokračujú aj v roku 2017
26.6.2017 1:22 - Energie pre Vás

Aj v roku 2017 možno získať finančné prostriedky na zateplenie a modernizáciu bytového domu či výmenu výťahov od Štátneho fondu rozvoja bývania za bezkonkurenčný nulový úrok. Celkovo je k dispozícii cez 114 mil. EUR, čo je síce o dosť nižšia suma ako v predchádzajúcom roku, ale stále môže uspokojiť stovky žiadateľov.

Spoločnosť JAVYS, a. s., odvedie za rok 2016 do štátneho rozpočtu dividendy vo výške € 5 miliónov
23.6.2017 17:25 - Energie pre Vás

Spoločnosť JAVYS, a. s., uzatvorila hospodárenie roku 2016 so ziskom vo výške 12,903 mil. €. Rozhodnutím jediného akcionára zo dňa 26.mája 2017 je spoločnosť JAVYS, a. s., povinná odviesť do štátneho rozpočtu dividendy vo výške 5 000 000 €, a to do 31. júla 2017.

Podpis memoranda o zámere zvýšiť prenosovú kapacitu medzi elektrizačnými sústavami SR a Ukrajiny
21.6.2017 20:26 - Energie pre Vás

Prevádzkovatelia prenosových sústav SR a Ukrajiny podpísali dňa 21.6.2017 v Kyjeve Memorandum o porozumení medzi Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, a. s., (ďalej len „SEPS“) a Národnou elektrizačnou spoločnosťou UKRENERGO (ďalej len „UKRENERGO“) o zámere zvýšiť prenosovú kapacitu medzi elektrizačnými sústavami Slovenskej republiky a Ukrajiny.

Minulý rok vyhral Graz, tohto roku Trebišov
21.6.2017 1:20 - Energie pre Vás

Slovenskí futbalisti bojovali na šampionáte v Poľsku skutočne príkladne a určite ich vystúpenie možno považovať za úspech. Rovnako však môžeme byť hrdí aj na biomasovú kotolňu v Trebišove, ktorá nedávno získala prvenstvo v kategórií "podnikatelia" v európskej súťaži udržateľnosti.

ENGIE Innovation Workshop 2017, BA – súčasť úspešného celosvetového projektu ENGIE INNOVATION WEEK
16.6.2017 7:22 - Energie pre Vás

ENGIE Services na Slovensku sa aj tento rok aktívne zapojila do medzinárodného projektu ENGIE Innovation Week 2017, ktorý organizuje materský koncern ENGIE. Témou tohtoročného podujatia je „svet energetiky v 3D“ (dekarbonizácia, decentralizácia a digitalizácia). Do úspešného 3. ročníka Innovation Week-u sa tento rok zapojilo 29 krajín, ktoré prostredníctvom viac ako 180 podujatí ponúkli verejnosti možnosť zoznámiť sa s inováciami a inovačnými aktivitami v rámci Skupiny ENGIE. Na Slovensku ENGIE Services pre svojich zamestnancov a pozvaných hostí zorganizovala už druhý ročník ENGIE Innovation Workshop, ktorý sa uskutočnil 16. júna 2017 v priestoroch Reštaurácie Breweria v Bratislave.

Stratégia budovania inteligentných miest v ČR
12.6.2017 13:42 - Energie pre Vás

Hoci sa už aj na Slovensku niekoľko samospráv zapája do iniciatívy Smart Cities, na národnej úrovni neexistuje žiadna ucelená stratégia zameraná na podporu našich miest smerujúca k trvalo udržateľnému rozvoju a zlepšujúca životné podmienky ich obyvateľov. Pre inšpiráciu vám preto prinášame pohľad na unikátnu stratégiu Smart Cities od našich západných susedov.

Slovenské želiezko v ohni
6.6.2017 11:15 - Energie pre Vás

Keďže hokejistom sa na šampionáte tentoraz príliš nedarilo, môžeme napraviť svoju reputáciu v európskej súťaži udržateľnosti. Medzi poslednými 12 projektmi v štyroch kategóriách týkajúcich sa úspor energie, zelených technológií či uhlíkovo neutrálnej výroby sa nachádza aj biomasová kotolňa v Trebišove. Aj Váš hlas môže vyniesť slovenský projekt na pomyselný európsky Olymp udržateľnosti v energetike.

Urban Rusnák: (Ne)bezpečný) tranzit energetických surovín
5.6.2017 13:36 - Energie pre Vás

Plyn je stále významný zdroj energie, ktorý však ťaží len obmedzené množstvo krajín. Ako producenti, tak aj spotrebitelia sú závislí od jeho bezpečnej prepravy, častokrát cez územia tretích krajín. Niet divu, že sa členské krajiny Energetickej charty snažia o prijatie medzinárodnej dohody zaisťujúcej bezpečný a neprerušený tranzit tejto komodity. A jedným z najväčších promotérov tejto myšlienky je Turkmenistan sediaci na ohromných zásobách plynu, ktoré však nedokáže celkom podľa svojich predstáv predávať v zahraničí.

Jedálniček – jedzte čo vám chutí, ale s rozumom!
5.6.2017 1:44 - Energie pre Vás

Určite ste už mnohokrát počuli, že pri „zhadzovaní kíl“ je strava veľmi dôležitá. Dôležitejšia ako samotné cvičenie. Lámali ste si hlavu nad tým ako je to možné? Z vlastnej skúsenosti vám to môžem len potvrdiť. Správna životospráva tvorí veľké % vášho úspechu. Ľudia skúšajú rôzne diéty, pri ktorých sa len mučia a odopierajú si to, čo majú radi. Žiadna diéta nie je dlhodobá, preto nemôže byť ani úspešná. Platí pravidlo, že môžete jesť prakticky všetko, čo máte radi, len musíte vedieť kedy, v akom množstve a ako to pripraviť. Nič zložité však? Pozrite si môj jedálničiek, v ktorom si určite nájdete niečo chutné aj pre vás. Tak ideme s chuťou na to!

UDRŽATEĽNOSŤ - ako ju vidíte vy?
1.6.2017 3:30 - Energie pre Vás

Čo pre vás znamená pojem udržateľnosť? Žijete a správate sa udržateľne? Alebo ho považujete za prázdnu frázu bez reálneho naplnenia v praxi? Existuje mnoho spôsobov udržateľného života, tak snáď si každý z vás vyberie to, čo považuje za správne a sebe vlastné.

Aj NATUR-PACK, a.s. aktívne prispieva k ochrane životného prostredia
31.5.2017 11:14 - Energie pre Vás

Zaujímali ste sa niekedy o to, čo sa deje s odpadom po jeho zahodení do koša? Viete, čo všetko sa dá vyrobiť z odpadov? Spoločnosť NATUR – PACK, a.s. by vám o tom vedela povedať svoje. V rámci svojej činnosti sa starajú o zabezpečenie zberu odpadu a recykláciu, ale aj vzdelávanie detí a širokej verejnosti prostredníctvom akcií a programov, ktoré organizujú a realizujú.

„Naj“ Smart Cities a Slovensko
30.5.2017 3:26 - Energie pre Vás

V predchádzajúcom článku ste sa dozvedeli niečo o iniciatíve Smart Cities – koncepte inteligentných miest. Dnes nahliadneme na Smart Cities v kontexte Európskej únie, ktorá tomuto globálnemu trendu v súčasnosti dominuje. Slovenská republika je jej plnohodnotnou súčasťou a určite si kladiete otázku - Ako je to so Smart Cities u nás? Existujú aj u nás inteligentné mestá? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Adela Banášová je Eko - buďte Eko aj vy!
29.5.2017 14:29 - Energie pre Vás

V živote je dôležité mať vzory. Samozrejme, tie pozitívne, a preto vám portál Energie pre Vás prináša exkluzívny rozhovor s dámou, ktorá je bezpochyby pre mnohých inšpiráciou. Tým vzorom je nielen kvôli práci a popularite, ale predovšetkým kvôli jej šarmu, prirodzenosti a ľudskosti. Reč nie je o nikom inom ako o skvelej moderátorke – Adele Banášovej, ktorá podporila podujatie venované trvalo udržateľnému rozvoju, DENS 2017 – Byť Eko je In, buďte Eko aj Vy!

Operátori sústav V4 a Rumunska sú znepokojení z rakúsko-nemeckých návrhov
25.5.2017 13:24 - Energie pre Vás

Rakúsko-nemecká hranica je dlhodobo preťažená, a preto neriadené „tsunami“ elektriny tečúce alternatívnymi smermi cez krajiny strednej Európy nadmerne zaťažuje ich elektroenergetické sústavy. Dlho-očakávané riešenie nedávno pripravené dotknutými orgánmi z Rakúska a Nemecka, však operátori elektroenergetických sústav V4 a Rumunska odmietajú a žiadajú pozmeniť.

Dotácie na elektromobily a hybridy (+cenník)
24.5.2017 1:58 - Energie pre Vás

Po zrušenom Recyklačnom fonde SR ostalo 5 mil. EUR, ktoré sa Ministerstvo hospodárstva SR rozhodlo poskytnúť záujemcom o kúpu elektromobilov, resp. hybridov. Združenie automobilového priemyslu pridalo ďalších 200 tis. EUR a tak firmy, obce, ale aj fyzické osoby môžu získať dotáciu až do výšky 5.000 EUR.

BIOMASA: Šetríme energiu a prírodu obnoviteľnými zdrojmi energie
18.5.2017 5:18 - Energie pre Vás

BIOMASA, združenie právnických osôb v rámci kampane Trvalo udržateľná energia v Európe organizovala podujatie ,,Šetríme energiu a prírodu obnoviteľnými zdrojmi energie".

NARA-SK: Nezatvárajme oči pred príležitosťami
12.5.2017 7:15 - Energie pre Vás

Národnú recyklačnú agentúru Slovensko vám určite nemusíme predstavovať. Informácie o tom, kto sú a čo robia sme vám priniesli už skôr. Tentokrát sa nebudeme venovať len praktickej rovine ich činnosti, ale aj tej teoretickej. V mesiaci máj organizujú v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene a Národnou sieťou rozvoja vidieka vedeckú konferenciu spojenú s odborným seminárom Inovácie environmentálnych prístupov.

Spoločnosť JAVYS, a. s., uzatvorila hospodárenie v roku 2016 so ziskom vo výške 12,903 mil. €.
9.5.2017 13:14 - Energie pre Vás

Spoločnosť JAVYS, a. s., uzatvorila hospodárenie v roku 2016 so ziskom vo výške 12,903 mil. €, čo je druhý najlepší hospodársky výsledok za posledných 6 rokov. Do štátneho rozpočtu odviedla spoločnosť v roku 2016 dividendy vo výške 5 mil. € a daň z príjmov za rok 2016 vo výške 5,470 mil. €.

Raňajky - štart do nového dňa
9.5.2017 1:35 - Energie pre Vás

Určite ste mnohokrát riešili dilemou raňajkovať ci neraňajkovať? Jeden odborník povie áno, druhý mu to vyvráti a vy máte z toho zmätenú „hlavu v smútku“. Ako sa dostať z tohto bludného kruhu a čím sa riadiť? Počúvajte svoje telo, to Vám zadá tú správnu, racionálnu cestu, ktorou sa vydať.

Výsledky hospodárenia SEPS za rok 2016
4.5.2017 7:13 - Energie pre Vás

V sídle spoločnosti sa dňa 3.5.2017 uskutočnilo riadne valné zhromaždenie akciovej spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (ďalej „SEPS“), ktoré prerokovalo a schválilo individuálnu a konsolidovanú výročnú správu spoločnosti, účtovnú závierku, konsolidovanú účtovnú závierku a rozhodlo o rozdelení zisku za rok 2016.

Neváhajte a zapojte sa aj Vy. Šancu má každý
2.5.2017 18:36 - Energie pre Vás

Obnoviteľné zdroje energie sú v kurze a ešte tobôž, keď je možné z programu Zelená domácnostiam získať na ich kúpu aj dotácie. V roku 2017 je vrece plné peňazí a každý kto je aktívny a dostatočne sa pripraví môže získať tieto dotáciu. Zabojujte aj vy a staňte sa trvalo udržateľnou a sebestačnou domácnosťou.

J. Badida: Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, energetika sa týka nás všetkých
28.4.2017 18:32 - Energie pre Vás

Určite si všetci dobre pamätáte na chaos okolo cien elektriny, ktorý sa Slovenskom prehnal ako hurikán a nechal po sebe spúšť aj v podobe odvolaného predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Aj keď energetika nie je pre bežného človeka tou naj „sexy“ témou, napriek tomu sa nás týka, pretože všetci svietime, používame spotrebiče a naše zodpovedné, resp. nezodpovedné správanie sa potom odzrkadľuje aj v našich peňaženkách.

Spoločnosť JAVYS, a. s. zhodnotila slušné množstvo druhotných surovín
24.4.2017 17:12 - Energie pre Vás

Spoločnosť JAVYS, a. s., zhodnotila v prvom štvrťroku 2017 v rámci vyraďovacieho procesu jadrových elektrární A1 a V1 z vyraďovaného materiálu vyše 46 ton druhotných surovín.

Smart Cities – aj mestá môžu byť skutočne inteligentné
24.4.2017 3:21 - Energie pre Vás

Hovorí Vám niečo pojem „Smart City“, alebo po slovensky povedané „Inteligentné Mesto“? Hľadáte nejakú súvislosť s inteligentným telefónom – smartphone? Tak ste na správnej ceste, lebo inteligentné mestá naozaj existujú a dokonca aj v Európe. Sú nimi napríklad Luxemburg, Amsterdam alebo slovinská Ľubľana. Ak vás láka život v takom meste, čítajte náš článok a zistíte, čo všetko vám ponúka.

Skúpy dvakrát platí
20.4.2017 18:36 - Energie pre Vás

Prinášame Vám druhú časť rozhovoru, ktorý je pokračovaním Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci a opäť sa Vám prihovoria pán Ing. Rudolf Kürth a Matej Plesník, Dis.

V Bratislave bude jazdiť ekologický autobus od SPP CNG
20.4.2017 17:09 - Energie pre Vás

Bratislava, 20. apríla 2017 – Vďaka spoločnosti SPP CNG s.r.o. (SPP CNG) si budú môcť cestujúci v hlavnom meste Slovenska počas celého nasledujúceho roka vyskúšať modernú a ekologickú formu cestovania. SPP CNG poskytol Dopravnému podniku Bratislava, a.s. (DPB) autobus s ekologickým pohonom na stlačený zemný plyn (CNG). CNG je ekologickou alternatívou k tradičným palivám a prispieva k čistejšiemu ovzdušiu v slovenských mestách.

Nový zákon o registri partnerov verejného sektora ide „po krku“ schránkovým firmám
14.4.2017 20:59 - Energie pre Vás

Schránkové firmy, plytvanie verejnými financiami a obchodovanie s firmami s prapodivnou vlastníckou štruktúrou sa stali akousi hantírkou a súčasťou nášho podnikateľského prostredia. Ale všetko sa raz končí, tak verme, že vďaka novej právnej úprave z dielne Ministerstva spravodlivosti SR, účinnej od februára 2017 je takýmto praktikám koniec a obchodovanie so štátom získa vážnosť a transparentnosť ako sa patrí. Ak však podnikáte v energetike, zbystrite pozornosť, nové povinnosti to prinesie aj Vám.

Urban Rusnák: Jadrová energetika nestojí málo, ale prispieva k energetickej bezpečnosti
10.4.2017 2:57 - Energie pre Vás

Zaujíma Vás jadrová energetika? Mala by, pretože je súčasťou slovenského energetického mixu a aj vďaka nej máte vo svojich domácnostiach elektrinu. Okrem štyroch funkčných blokov v jadrových elektrárňach v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach by nám mali v druhej lokalite pribudnúť aj ďalšie dva bloky. Všetko je to samozrejmé spojené s financiami, náklady na jadrovú energetiku sa vracajú investorom v horizonte desiatok rokov. Dnes spolu s Dr. Urbanom Rusnákom nazrieme do sveta jadrovej energetiky a dozvieme sa viac o situácií na Slovensku, ale aj vo svete.

Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci
8.4.2017 13:31 - Energie pre Vás

Sme takí bohatí, aby sme nakupovali lacné veci a využívali lacné riešenia?

Rok 2016 bol pre spoločnosť JAVYS, a. s. úspešný a bezpečný
6.4.2017 17:06 - Energie pre Vás

Zo súdka jadrovej energetiky Vám prinášame informácie o tom, aký bol predchádzajúci rok pre spoločnosť JAVYS, a. s., čo sa týka vplyvu na pracovné a životné prostredie. V roku 2016 nedošlo na zariadeniach spoločnosti JAVYS, a. s. k žiadnej radiačnej nehode, limitná hodnota dávky na obyvateľa bola druhá najnižšia za ostatných šesť rokov a mimoriadne nízke boli aj výpuste do atmosféry a hydrosféry.

Zväz zamestnávateľov energetiky SVK má nové prezídium. Zvolené bolo na dnešnom valnom zhromaždení.
4.4.2017 22:03 - Jozef Badida

Riadne valné zhromaždenie Zväzu zamestnávateľov energetiky Slovenska (ďalej „ZZES“) sa uskutočnilo dnes, 4. 4. 2017. Valné zhromaždenie zvolilo nových členov prezídia a nového prezidenta ZZES. Funkčné obdobie novozvoleným členom prezídia začne plynúť od 5. 4. 2017.

Urban Rusnák: Slovensko v elitnej dvadsiatke v indexe energetickej výkonnosti
3.4.2017 2:53 - Energie pre Vás

Slovensko sa zaradilo medzi elitnú dvadsiatku v indexe energetickej výkonnosti podľa Davoského fóra. Na popredných miestach sa umiestnili aj ďalšie krajiny EÚ. Tieto dobré výsledky náš eurokomisár Maroš Šefčovič pripísal prepracovanému systému regulácií v EÚ a neustálej snahe o jeho zdokonaľovanie. Úzus, na ktorom sa zhodli odborníci, hovorí o troch základných princípoch úspešného riadenia energetických systémov v čase globálnej transformácie. O tom, ktoré to sú a mnohom ďalšom sa dočítate v príspevku doktora Urbana Rusnáka.

Šikovné riešenie, vďaka ktorému ušetríte!
31.3.2017 19:17 - Energie pre Vás

Mať ideálnu teplotu v dome či byte je pre mnoho ľudí tou najdôležitejšou súčasťou bývania. V dnešnej dobe väčšina ľudí uprednostní príjemnú teplotu pred znižovaním svojich nákladov za vykurovanie. Ako mať teda vyhovujúcu teplotu a zároveň ušetriť? Jednoducho. Stačí si vytvoriť zónovú reguláciu vykurovania.

J. Badida v TA3 o zmenách na Regulačnom úrade
31.3.2017 12:52 - Energie pre Vás

Veterná energetika na Slovensku je stále v plienkach
30.3.2017 21:27 - Energie pre Vás

Ako je to teda s využívaním veternej energie ako obnoviteľného zdroja energie na Slovensku? Prečo sa nachádzame na poslednom mieste spomedzi všetkých členských štátov EÚ? Aké sú príčiny tohto stavu? O tom všetkom a mnohom ďalšom sa dozviete v našom ďalšom príspevku zo seriálu o veternej energetike.

Renovácia bytového domu zvyšuje aj hodnotu jednotlivých bytov
30.3.2017 17:01 - Energie pre Vás

Aktuálnou témou súčasnosti je recyklácia. V prípade bytových domov, kde „výmena opotrebovaného za nové“ nie je taká jednoduchá, hovoríme o renovácii, výsledok je však v mnohom podobný – neraz ide o prinavrátenie hodnoty niečomu, čo ju už takmer stratilo. Na možnosti finančného pokrytia renovácie bytového domu sme sa pýtali Mgr. Marcela Lőrinca, MBA, zodpovedného za stratégiu a vývoj produktov vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni.

Plastový mor - ľahké plastové tašky
29.3.2017 21:14 - Energie pre Vás

Pamätáte si ešte na obdobie, kedy plastové tašky neboli? Nie je tomu tak dávno. Ľudia bežne využívali na nákup látkové alebo pevné kožené tašky a dokonca aj sieťky. Účel plnili rovnako ako tie plastové, ba dokonca lepšie. Boli pevné, ekologické a nezamorovali životné prostredie. Nástrojom na zníženie ich množstva je ich spoplatnenie. Či takého riešenie prinesie svoje ovocie, ukáže až čas.

Zásobovanie teplom - celospoločenský fenomén 21. storočia
29.3.2017 10:40 - Energie pre Vás

V mesiaci marec organizovala Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia 25. ročník medzinárodnej konferencie Vykurovanie 2017. Účasťou ju poctilo mnoho odborníkov tak z akademickej obce, ako aj z praxe. My Vám prinášame to najlepšie z najlepšieho, príspevok pána prof. Petráša, ktorý vo svojom vystúpení poukazuje na to, že otázka zásobovania teplom naberá na atraktivite a popri čisto technických kontúrach sa stáva aj celospoločenským fenoménom, ktorý ovplyvňuje život ľudí a nezanedbateľný význam má aj pri otázkach ochrany životného prostredia, klímy a energetickej bezpečnosti.

Nebuďme obete konzumu a majme krásny život
24.3.2017 21:09 - Energie pre Vás

Asi si myslíte, že je to absurdné, ale opak je pravdou. Život bez odpadu je opakom konzumného života, založeného na úplne iných hodnotách a nastaveniach. Je to však voľba – Vaša voľba. Skúste sa zamyslieť nad tým, kedy sa cítime spokojne a šťastne a určite rýchlo zistíte, do ktorej kategórie patríte. Na miske váh máme dva protipóly – žiť verzus mať.

Veterná energetika zažíva vo svete úspech a stojí na popredných priečkach
22.3.2017 21:23 - Energie pre Vás

O vzostupe využívania veternej energetiky vo svete svedčia dáta Svetovej agentúry pre obnoviteľnú energiu (IRENA), ktoré zaznamenávajú obrovský nárast celkovej kapacity inštalovaných zariadení v oblasti veternej energetiky. Príčin je viacero, jednou z nich je aj cena ropy a tými ďalšími sú posun k ekologickému vužívaniu obnoviteľných zdrojov energie. Kto je na tom vo svete najlepšie a kto skočil na chvoste zistíte v našom článku.

Ministerstvo navrhuje oslabiť prezidenta a posilniť vládu
20.3.2017 12:49 - Energie pre Vás

Začiatkom roka sme sa ocitli v chaose ohľadne cien elektriny, plynu a vody. Reakciou boli zásahy politikov, neštandardné rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO), odstúpenie jeho predsedu a v týchto dňoch aj návrh Ministerstva hospodárstva SR novelizujúci zákon o regulácii. Jednou z najvýznamnejších zmien tohto návrhu je oslabenie pozície prezidenta SR pri kreovaní orgánov URSO v prospech vlády SR.

ASPEK: Inováciám patrí svet - zapojte sa aj Vy do súťaže a získajte nové príležitosti na trhu
17.3.2017 20:54 - Energie pre Vás

Každý podnik bez ohľadu na veľkosť alebo sektor, v ktorom pôsobí, môže nájsť spôsoby ako zlepšiť svoju environmentálnu účinnosť a prispieť tak k trvalo udržateľnému rastu. Preto, ak máte aj Vy „zelený“ projekt, ktorý je všeobecne prospešný, nenechávajte ho „v zásuvke“, ale nechajte sa objaviť a získajte nové príležitosti na trhu.

Veterná energetika - priateľka životného prostredia
15.3.2017 21:11 - Energie pre Vás

Často diskutovanou otázkou v súvislosti s veternou energetikou je jej dopad na životné prostredie. Každá z foriem výroby elektrickej energie so sebou prináša negatívne vplyvy na životné prostredie, či už vo väčšej alebo menšej miere. Výroba elektrickej energie prostredníctvom konverzie veternej energie vo veterných elektrárňach sa vyznačuje minimálnou mierou nepriaznivých vplyvov na životné prostredie, najmä v porovnaní s tradičnými elektrárenskými technológiami. Prevádzkou veterných elektrární nevznikajú žiadne tuhé odpady, taktiež nedochádza k produkcii plynných emisií ani odpadových vôd.

Urban Rusnák: Čierne zlato prináša krajinám tak zisky ako straty v podobe daňových únikov
13.3.2017 20:45 - Energie pre Vás

Ropa býva nielen zdrojom bohatstva, financií, ale aj ozbrojených konfliktov a v neposlednom rade daňových únikov. V globálnom meradle ide o veľký problém, keďže ilegálny biznis s pohonnými látkami prekvitá. Pre štátne pokladnice to predstavuje obrovské straty. Boj proti tejto „palivovej mafii“ je pomerne náročný a veľkým pomocníkom môže byť práve široký rozmach elektromobility.

Inšpiruj sa. Zdvihni odpad aj Ty a budú sa diať zázraky!
10.3.2017 11:36 - Energie pre Vás

Dnes Vám prinášame rozhovor s mladým, inšpiratívnym manželským párom, ktorý okrem toho, že žije svoj život robí aj čosi na viac. Záleží im na životnom prostredí a svojím konaním to každý deň dokazujú. Ich cieľom je snaha o čistejšie a krajšie životné prostredie a motivácia nás všetkých. Priložte aj Vy ruku k dielu dvihnutím aspoň jedného kusu odpadu denne a začnú sa diať zázraky.

Všetko niečo stojí - kedy a kde sa oplatí postaviť veternú elektráreň
7.3.2017 21:04 - Energie pre Vás

Ak chcete stavať veternú elektráreň, pripravte sa na to, že si siahnete hlboko do vačku. Ešte väčšmi sa Vám peniaze rozkotúľajú, keď ju postavíte na mori. O tom aké sú investičné náklady na výstavbu veterných parkov, kedy a kde sa ich oplatí postaviť sa dočítate v ďalšom článku zo seriálu veternej energetiky.

Po takmer dvoch desaťročiach podpísaná ekonomicky dôležitá zmluva o elektr. vedeniach s Maďarskom
6.3.2017 2:32 - Energie pre Vás

Prvého marca bola slávnostne podpísaná Zmluva o výstavbe dvoch cezhraničných elektrických vedení medzi Maďarskom a Slovenskom. Jej podpisom sa po vyše dvoch desaťročiach zavŕšili rokovania o posilnení prepojenia dôležitého pre vývoz elektriny z nových jadrových blokov v Mochovciach.

Vyššie spotreby zemného plynu ovplyvnila silná zima
1.3.2017 15:48 - Energie pre Vás

Po skúsenostiach za posledné roky nás historicky studená zima nemilo prekvapila. Obrovské množstvo snehu, s ktorým sa pasovali ľudia v mnohých častiach Slovenska a tuhé mrazy hlavne počas mesiaca január ovplyvnili aj spotrebu zemného plynu na Slovensku. O tom ako táto spotreba stúpla a aká bola po minulé roky sa dozviete v našom príspevku.

Odporúčané články
Dni energie na Slovensku 2016
1.8.2016 16:51 - Energie pre Vás

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2016 | Designed & Programmed by Richard Haríň